ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI VE ŞARTLARI

anlaşmalı boşanma


ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI VE ŞARTLARI

Anlaşmalı boşanma davası, eşlerin boşanma kararı aldıklarında boşanmaya ilişkin her konuda mutabık kalarak boşanmaları anlamına gelmektedir. 

Anlaşmalı boşanmanın davasının şartlarına aşağıda detaylı olarak yer verilmektedir.

  • Evliliğin en az bir yıl sürmüş olması

Eşlerin 1 yıldır evli olmamaları halinde açılacak dava, anlaşmalı boşanma davası değil, çekişmeli boşanma davasıdır.

  • Eşlerin birlikte mahkemeye başvurması ya da eşlerden birinin açtığı anlaşmalı boşanma davasının diğer eş tarafından kabul edilmesi,

Olağan süreçte eşlerden biri dava açmakta, diğer eş ise açılan davayı kabul etmektedir.

  • Hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi,

Eşler ayrı ayrı avukatlar ile temsil edilseler dahi eşlerin anlaşmalı boşanma davasına bizzat katılmaları ve boşanma konusundaki iradelerini açıklamaları gerekmektedir.

  • Eşlerin boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumu ile ilgili olarak bir düzenleme üzerinde anlaşmaları ve hakimin de ilgili düzenlemeyi uygun bulması

Eşlerin anlaşmalı olarak boşanabilmeleri için tazminat ve nafaka gibi hususlarda anlaşmaları gerekmektedir. Tarafların müşterek çocukları varsa velayet konusunda da anlaşmaları gerekmektedir. Şüphesiz hakim de tüm bu anlaşmaları uygun bulmalıdır. Hakim, eşlerin ve çocukların menfaatlerini göz önünde bulundurarak ilgili anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin eşler tarafından da kabulü halinde boşanmaya hükmolunacaktır.

Taraflar anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamakta ve bu protokolü anlaşmalı boşanma dosyasına ibraz etmektedirler. Yukarıda sayılan şartların hepsinin birlikte gerçekleşmiş olması durumunda evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır ve mahkemece başka bir delil aranmaksızın tarafların boşanmalarına karar verilir.

Anlaşmalı boşanma davası ile boşanmak isteyen eşlerin daha hızlı sonuç alabilmek ve menfaatlerinin tam anlamıyla korunabilmesi adına boşanma konusunda uzman bir avukata danışmaları gerekmektedir.

Detaylı bilgi ve hukuki destek için bize ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki makaleye buradan; tüm makalelerimize ise buradan ulaşabilirsiniz.

Av.Orbay Çokgör

Önceki yazı
İPOTEK HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Sonraki yazı
KORONA VİRÜS ( COVİD 19 ) SEBEBİYLE ORTAYA ÇIKABİLECEK HUKUKİ UYUŞMAZLIKLAR VE ARABULUCULUK FAALİYETİ

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar